Anatomia przekrojowa według MRI / CT

Potrzeba atlasów przekrojowych wynika z coraz większego polegania na technikach takich jak CT, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i ultrasonografia. W miarę jak anatomiczne przedstawienie tych urządzeń uległo poprawie, tak samo wyrafinowanie i szczegółowość atlasów. Obecnie dostępny zakres atlasów w formacie od zbiorów bardzo szczegółowych kolorowych fotografii sekcji anatomicznych do szkiców odręcznych w formie kieszonkowej. Pierwsza z nich przedstawia kompleksowy obraz anatomiczny, drugi bardziej stylizowany; oba wymagają ekstrapolacji do obrazu radiologicznego. Oto książka, która oferuje inną alternatywę, dostarczającą starannie zanotowane przekrojowe obrazy CT i rezonansu magnetycznego w trzech głównych ortogonalnych płaszczyznach. Ten atlas jest wyjątkowo łatwy w użyciu, co niewątpliwie jest odzwierciedleniem doświadczenia autorów w nauczaniu tych metod obrazowania dla studentów i mieszkańców. Jego format jest logiczny, jego strony są uporządkowane, adnotacje są wyraźne, a indeks jest wzorcowy. Rozdziały przebiegają w porządku anatomicznym, od ramion do stóp. Jakość obrazów jest dobra, choć może nie zawsze jest aktualna. Każdy obraz ma szkic odniesienia płaszczyzny i poziom przekroju. Dla tych z nas, którzy mają mniejszą skłonność do reorientacji przestrzennej, przedstawiono lewą i prawą dolną kończynę.
Jest kilka słabych punktów. Najbardziej godne uwagi jest to, że książka nie obejmuje szyi ani kręgosłupa szyjnego. Można wybaczyć brak sekcji na czaszce, ponieważ wymagałoby to oddzielnej objętości. Tekst jest lakoniczny i praktycznie nie wspomina o wariantach anatomicznych, ograniczając jego przydatność do zaawansowanych badań. Dla osób zaangażowanych w obrazowanie stawów z rezonansu magnetycznego obrazy nie będą wystarczająco szczegółowe i odpowiednio ustawione, zwłaszcza na ramieniu. Każda kończyna jest podzielona na segmenty (np. Ramię, przedramię itd.), A każdy segment jest sekwencyjnie pokazany w trzech płaszczyznach. Powoduje to przerwanie anatomicznej ciągłości w płaszczyźnie osiowej przez interweniujące płaszczyzny czołowe i strzałkowe. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego przy pomocy T2 pomogłoby w pokazaniu miednicy, ponieważ ta sekwencja impulsu przedstawia nie tylko kontur zewnętrzny, ale także anatomię wewnętrzną macicy i prostaty. Zasadniczo jednak braki te w znacznym stopniu nie umniejszają przydatnego atlasu.
Na rynku nie brakuje przekrojowych atlasów anatomicznych, a wielu dużych wydawców oferuje jeden. Ceny i jakość są różne; ten atlas należy do bardziej eleganckich i droższych spośród dostępnych. Najbliższe alternatywy obejmowałyby Atlas Atlasu Axial Sagittal and Coronal Anatomy Christoforidisa z CT i MRI (Philadelphia: WB Saunders, 1988) oraz Atlas Atakowej Analizy Skrawnej Koritke a i Chorych (Baltimore: Urban i Schwarzenberg, 1988). W sumie, ten atlas, wchodząc na pole, gdy zarówno CT, jak i MRI dojrzeją do stabilnych technik, powinien zapewnić większości uczniom i praktykom odniesienie, które prawdopodobnie przetrwa przez jakiś czas, zanim kolejne wydanie będzie konieczne. Jeśli poszukuje się praktycznego, łatwego w użyciu atlasu przekrojowego ciała do celów dydaktycznych lub referencyjnych, ten jest dobrym wyborem.
Peter L. Choyke, MD
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892

[przypisy: gruźlica prosówkowa, ebola kraków, iperyt azotowy ]